kontemplace

Základem je kontemplace

Čtrnáctý týden: Je základem kontemplace

Reverendka Liz Walkerová je zakladatelkou sítě Can We Talk…, která vytváří bezpečný prostor pro lidi, aby se mohli spojit prostřednictvím sdílení svých příběhů. Popisuje význam kontemplativních, léčivých praktik pro podporu práce v oblasti sociální spravedlnosti: 

Prostor a komunita

Při kontemplativní praxi si plně nárokují prostor a komunitu, ve které se nacházíme. Hledáme pomoc v péči o naše utrpení. Vzdáváme hold našim předkům, kteří svědčili, tančili a zpívali na cestě k transcendenci uprostřed chaosu a bolesti. Oslavou těchto minulých praktik jemně udržujeme toto společenství v naději a možnostech. Věříme, že cokoli je třeba uzdravit, bude uzdraveno Duchem tvořivého Boha, který působí v nás a skrze nás…..

Dr. [Barbara] Holmesová píše, že hnutí za občanská práva se zrodilo díky kontemplativnímu duchu černošské církve. 

Kontemplativní pochody

Jiskra, která zažehla hnutí za spravedlnost, nevzešla z hierarchické institucionální černošské církve. Bylo to spíše křehké a ohebné srdce této instituce, její pružné, duchovně otevřené a mystické centrum, které zažehlo nejprve mladé lidi a poté jejich starší, aby své symbolické iniciativy přesunuli od rituálních kroužkových výkřiků k procesím a kontemplativním pochodům. [1]

Kolektivní uzdravení

Kontemplativní praxe Can We Talk… není o nic méně důležitá než praxe hnutí za občanská práva. Tím, že se s láskou připojujeme ke svým bližním a sdílíme své bolestné příběhy v zájmu nalezení míru ve vlastní duši, bereme vážně vnitřní práci nezbytnou pro naše kolektivní uzdravení.

Kontemplativní aktivita

Někteří lidé by uzdravující společenství, jako je to naše, nepovažovali za součást hnutí za sociální spravedlnost. Tvrdili by, že naše práce je chudokrevná – není to aktivismus „v terénu“, který je nezbytný pro katalyzování sociálních změn. Takoví kritici si však možná nejsou vědomi ústředního postavení kontemplativního jednání v práci sociálních hnutí napříč dějinami.

Společné pokleknutí v modlitbě

Možná si nejsou vědomi kontemplace, která stála v centru práce mezirasových skupin studentů, kteří v roce 1964 protestovali proti segregovaným presbyteriánským kostelům v Memphisu ve státě Tennessee tím, že poklekli při veřejné modlitbě….. 

Uzdravení vnitřního života

Vnější činnost v oblasti sociální spravedlnosti je tak silná, jak silná je vnitřní činnost, která ji plodí a pohání. Nemůžeme se uzdravit jako společenství, pokud se nezabýváme uzdravením svého vnitřního života. Vyprávění příběhů, naslouchání, pohyb a hudba představují jemné vnitřní uzdravení, které je nezbytné pro posílení náročné práce na sociální změně.

Nenásilný odpor

Během hnutí za občanská práva byl Howard Thurman kritizován za to, že se neujal vedení pochodů, protestů a aktivismu. Jeho psaní, myšlení a kontemplativní závazky však pomohly hnutí zůstat zakořeněné a zakotvené v nenásilném odporu.

 Proces uzdravování v komunitě

Lidé, kteří přicházejí na naše akce, nemusí vést pochody nebo protestní úsilí proti institucionálnímu rasismu. Ale účastní se jich jako hledači pravdy, kteří se nestydí zpracovávat svou vlastní bolest. Ukazují nám, že autentické radosti lze dosáhnout prostřednictvím procesu uzdravování. Pomáháme řešit problémy naší komunity, když se každý z nás autenticky a tvořivě postaví svému vlastnímu zármutku.

.

Translated with DeepL.com (free version)

Prameny:

[1] Barbara A. Holmes, Joy Unspeakable:Contemplative Practices of the Black Church, 2nd ed. (Fortress Press, 2017), 113.  

Liz Walker, No One Left Alone: A Story of How Community Helps Us Heal (Broadleaf, 2025), 191, 192–193. Used with permission of publisher.     

Image credit and inspiration: Paul Tyreman, Untitled (detail), 2018, photo, United Kingdom, UnsplashClick here to enlarge image. We walk forward on our own pathway through the sand and stones, aligned and inspired by Spirit. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *