sůl a světlo země

Sůl země

První týden: Být solí a světlem

Brian McLaren nás vítá v letošním tématu Denních meditací: Být solí a světlem:

kontemplativní způsob vidění světa, který vede k aktivnímu způsobu bytí ve světě

V roce 2024 jsme se v tématu „Radikální odolnost“ zamýšleli nad tím, jak se můžeme odrazit od neúspěchů a zůstat silní v těžkých časech. V roce 2025 bychom rádi šli dál než jen k přežití těžkých časů. Rádi bychom se zaměřili na to, abychom byli v tomto světě přítomností, která vyzařuje a ochucuje svět božskou láskou, hřejivou a léčivou přítomností pro svět, který se s mnohým potýká. „Být solí a světlem“ bude naším tématem pro denní meditace v roce 2025. Je to kontemplativní způsob vidění světa, který vede k aktivnímu způsobu bytí ve světě jako hřejivá a milující přítomnost, vyzařující světlo lásky a pravdy, slaná spravedlností a soucitem, ochucená jako sůl, která uchovává a posiluje vše dobré ve světě. [1]

Otec Richard Rohr se zamýšlí nad tím, co znamená žít jako „sůl země“: 

Nejde o to dostat se do nebe

V horském kázání Ježíš říká, že ti, kdo žijí podle blahoslavenství, budou „solí země“ (Mt 5,13). Co takovým obrazem myslí? 

Především neříká, že ti, kdo takto žijí, přijdou do nebe. Říká, že budou určitým druhem daru pro zemi. Jaký mylný výklad se stále znovu a znovu předává dál! Ježíšovo učení považujeme za soubor předpisů, jak se dostat do nebe (i když jsme se jimi neřídili).

Jde o soubor popisů svobodného života

Ne, Kázání na hoře a zejména Blahoslavenství jsou souborem popisů svobodného života.

Když můžeme plakat, když se můžeme ztotožnit s maličkými, když můžeme uzavírat mír, když můžeme být pronásledováni, a přesto se radovat – pak to děláme správně. Říká, že takto bude vypadat svatost. Když takto jednáme, „Boží vláda je mezi vámi“ (Lk 17,21). 

Jde o to být kvasem světa

„Když se sůl stane bez chuti, jak s ní můžeme osolit svět?“ ptá se Ježíš. Toto poselství se zdá být obzvlášť aktuální dnes. Pokud už nevěříme evangeliu, pokud už nevěříme v nenásilí a bezmocnost, kdo nás pak obrátí? Máme být kvasem světa, ale pokud už nevěříme v evangelium, jakou máme naději, že někomu nabídneme něco nového? 

Jde o sebe obnovu

Tím, že Ježíš nazývá své učedníky „solí země“, neříká, že oni jsou ti spasení. Nikdy se nesnaží vytvořit klub „pouze pro členy“. Ježíš důsledně říká, že Bůh miluje ty, kdo jsou venku, stejně jako ty, kdo jsou údajně uvnitř; že mezi Ježíšovými nejbližšími následovníky je stejně milosrdenství venku jako tady. Ve skutečnosti neexistují ani insideři, ani outsideři! Ježíš nás vyzývá k tvořivé sebekritice a dává nám schopnost sebeobnovy. Dokud se někteří lidé budou držet převrácené moudrosti evangelia, bude to stačit k ochucení celého životního pokrmu. 

Přečtěte si tuto meditaci na stránkách cac.org.

Translated with DeepL.com (free version)

Prameny:

[1] Brian McLaren, 2025 Daily Meditations Theme: Being Salt and Light, Center for Action and Contemplation, video, 6:37. 

[2] Adapted from Richard Rohr, Jesus’ Alternative Plan: The Sermon on the Mount, 2nd ed. (Cincinnati, OH: Franciscan Media, 1996, 2022), 152–153.  

Image credit and inspiration: Austin Ban, Untitled (detail), 2015, photo, UnsplashClick here to enlarge image. Just like these hands move the dust of the world around them, we too, can influence the world—hopefully for good by being salt and light. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *