Týden čtyřicátý sedmý: Pocta Dr. Barbaře Holmesové
V centru každé krize
je vnitřní prostor
tak hluboký, tak lákavý,
tak náhle a odvážně rozsáhlý,
že působí jako vesmír,
jako Bůh.
Když se stane něco nemyslitelného,
a nepolevuje,
padáme skrze naši pýchu
k vnitřnímu proudu,
přetrvávající a znovuzrozující se temnotě.
která se cítí jako domov.
-Barbara Holmesová, „Co je to krizová kontemplace?“
Dr. Barbara Holmesová vysvětluje základní podmínky, které vedou ke vzniku krizové kontemplace:
Krize z ničeho nic
Krize začíná bez varování, boří naše předpoklady o fungování světa a mění náš příběh i příběhy našich bližních. Realita, která nám byla tak důvěrně známá, je náhle pryč a my nevíme, co se děje…..
Krize bývá urychlena okolnostmi
Pokud je život, jak ho prožíváme, křehkou křišťálovou koulí, která udržuje naši každodenní rutinu a sny o řádu a stabilitě, pak náhlé a katastrofické krize tuto iluzi normálnosti rozbíjejí. Krize … jsou obvykle urychleny okolnostmi, které se vymykají běžným zvyklostem. Mám na mysli útlak, násilí, pandemie, zneužívání moci nebo přírodní katastrofy a planetární poruchy.
Krizi nemusíme dokonce ani řežít
Až do okamžiku, kdy krize začne, se cítíte relativně v bezpečí a na svém místě. Najednou se všechno změní. Jste ukradeni ze své vesnice, spoutáni řetězy a naloženi na lodě směřující do Ameriky, abyste byli prodáni jako otroci. Nebo jste shromážděni a naloženi do vlaků směřujících do německého tábora smrti: Osvětim, Treblinka, Bergen-Belsen nebo Dachau. Nebo jste na příkaz americké vlády spolu s příslušníky svého kmene shromážděni, abyste se vydali na nucený pochod z domorodých zemí v Severní Karolíně do Oklahomy. Nebo vás a další asijské sousedy bez varování pošlou do internačních táborů. V každém případě někteří z vás tuto zkušenost přežijí, ale mnozí ne. [1]
Holmes se zamýšlí nad odlišnou povahou krizové kontemplace:
Krizová kontemplace
Když už obyčejné není obyčejné a přichází krize, může se já soustředit v tomto útočišti, které nazývám „krizovou kontemplací“, v prostoru, který není výsledkem duchovního hledání ani dobrovolného vstupu do meditativních prostor. Je to prasknutí, roztržení a rozbití sebe sama, společenství, očekávání a předpokladů o fungování světa. Je to výsledek traumatu, volného pádu a zranění…..
Krize znamená vzdát se kontroly a hledat uzemnění uvnitř
Kontemplace po krizi nebo během ní je ticho po prvotním výkřiku, propast nevědomosti a nutnost společně přežít trauma. Možná je třeba upravit naše definice „kontemplace“ tak, aby odrážely naše jedinečné sociální umístění a vnitřní cesty. Jak se ukazuje, existuje mnoho vstupních bodů do těchto posvátných reflexních prostor.
Mohu do nich vstoupit sám nebo se svou komunitou. Můžeme se vydat na cestu dovnitř, s hudbou nebo bez ní, s tělem stejně zapojeným jako s myslí, ale musíme se vzdát kontroly a hledat uzemnění v mystických hlubinách vnitřních prostor. [2]
Tuto meditaci si můžete přečíst na stránkách cac.org.
Translated with DeepL.com (free version)
Prameny:
[1] Barbara A. Holmes, Crisis Contemplation: Healing the Wounded Village (Albuquerque, NM: CAC Publishing, 2021), 19–20.
[2] Holmes, Crisis Contemplation, 44, 45.
Image credit and inspiration: Unknown, Dr. Barbara Holmes Headshot (detail), photo, United States. Click here to enlarge image.