Třicátý druhý týden: Utrpení a přežití
Palestinský křesťanský pastor Dr. Munther Isaac se zamýšlí nad tím, co pro jeho rodinu a víru znamená snášet bezpráví:
systém segregace
„Tati, proč nás zastavili, ale nechali projet druhé auto?“ ptá se.
Tuto otázku mi položil můj sedmiletý syn, když nás izraelští vojáci na cestě do Jeruzaléma poslali zpět na kontrolní stanoviště, protože zjistili, že platnost speciálních povolení, která jsme od izraelské armády získali k přejezdu do Jeruzaléma, vypršela.
Zkuste sedmiletému chlapci vysvětlit systém segregace, který tu máme! Jak mu mám říct, že my potřebujeme povolení k přechodu do Jeruzaléma, zatímco izraelští osadníci ne? Nebo že můj občanský průkaz jako obyvatele Západního břehu (který musím mít neustále u sebe) je jiný než průkaz jeruzalémských Palestinců nebo Palestinců, kteří mají izraelské občanství, nebo Gazanů (nejhorší ze všech průkazů)? Jak mu mám vysvětlit tento systém segregace, který dnes v zemi existuje?
Jak mám chápat Boha v kontextu segregace?
Je mi čtyřicet let a už jsem byl svědkem tolika válek a povstání, že bych potřeboval celou knihu, abych o nich napsal. Zdi, osady a kontrolní stanoviště jsou naší každodenní zkušeností. Konflikty a rozdělení určují naši realitu. Jak mám v takovém kontextu chápat Boha, natož učit Bibli?
Co by na to řekl Ježíš?
Teologie zpoza zdi se zabývá každodenními problémy v Palestině. Zabýváme se otázkami života pod okupací, nespravedlnosti, nenásilí, náboženského extremismu a nastolování míru. Hovoříme o identitě a národnosti. Teologii nepíšeme v knihovnách, píšeme ji na kontrolních stanovištích. Přinášíme Krista do dialogu s kontrolním stanovištěm. Jednoduše se ptáme: Co by Ježíš řekl nebo udělal, kdyby dnes stál před zdí? Co by řekl nebo udělal, kdyby dnes stál pět nebo šest nesmyslných hodin na kontrolním stanovišti? Jaké by bylo jeho poselství Palestincům, kteří se snaží přejít, a izraelským vojákům, kteří je zastavují?
Isaac se ptá, co je třeba udělat, aby se Svatá země stala spravedlivým a mírumilovným domovem pro Židy, muslimy a křesťany:
Co je třeba udělat v zemi konfliktů?
Moji předkové žili v této zemi stovky let. Pro mě a mou rodinu je Svatá země „domovem“. Patříme k této zemi a jsme součástí jejího příběhu. Realita, ve které jsem vyrůstal, je plná konfliktů a útlaku. Moje rodina přišla o půdu, viděl jsem, jak moji blízcí ze země emigrovali, a byl jsem svědkem toho, jak jiní byli nuceni odejít…..
Mají všichni lidé mít stejná práva?
Dnešní Palestina je rozdělena osadami, zdmi a kontrolními stanovišti. Je také sužována náboženským extremismem a násilím. Stane se tato země, kterou nazývám „domovem“, místem, kde lze zakoušet Boha? Může se stát místem, kde vládne Boží spravedlnost a pokoj? Může se stát místem, kde židé, muslimové a křesťané sdílejí zemi a její zdroje, mají stejná práva, přijímají se jako bližní a vzájemně se usmiřují?
Přečtěte si tuto meditaci na stránkách cac.org.
Translated with DeepL.com (free version)
Prameny:
Munther Isaac, The Other Side of the Wall: A Palestinian Christian Narrative of Lament and Hope (Downers Grove, IL: InterVarsity Press, 2020), 19, 227–228.
Image credit and inspiration: Jenna Keiper, barbed (detail), 2021, photo, Albuquerque. Click here to enlarge image. Even in the midst of twisted barbs, green life survives and thrives.