Pláč uzdravuje

Dvacátý šestý týden: Svatý nářek

Ve své knize Liberation and the Cosmos (Osvobození a kosmos) členka katedry CAC Dr. Barbara Holmesová konstruuje imaginární rozhovory mezi různými předky a aktivisty ve víře. Zde si představuje rozhovor mezi pedagožkou Mary McLeod Bethune (1875-1955) a Rev. Dr. Martinem Lutherem Kingem Jr (1929-1968) o léčivé síle slz:

Zapomněli jsme, jakým darem může být nářek

Bethune: Je třeba, aby pláč byl rituálem očisty a přípravy na to, co teprve přijde. Je to krok v procesu osvobození, který nikdy nebyl dokon….. Generace, které následovaly po otroctví, plakaly po celý svůj život, jen se rozhodly, že to budou dělat uvnitř. Jejich duše jsou poseté solí neuvolněných slz.

King: „Všichni jsme si uvědomili, že se jedná o slzy: Šeptaná naděje, která se ozývá v každém nářku a výkřiku úzkosti, spočívá v tom, že problémy tohoto světa nejsou koncem příběhu. Nyní vidíme skrze temné sklo, a ne tváří v tvář [1. Korintským 13,12]. Tato generace je zaplavena čtyřiadvacetihodinovými zpravodajskými stanicemi, které přinášejí bolest světa do vašich obývacích pokojů. Přesto se zdá, že vaše životy v západních společnostech pokračují beze změny. Jste zaplaveni zprávami o katastrofách a smrti, přesto se i ve svém soucitu zdá, že jste vzdáleni a odtrženi od krutosti a hrůz, které se ve světě dějí…. Zapomněli jsme, jakým darem může být nářek….

Právě nářek komunity vede k uzdravení

Bethune: Proto vyzývám příští generaci, aby si znovu osvojila možnost skutečné radosti prostřednictvím léčivé praxe nářku. Navrhuji, abychom plakali s těmi, kdo pláčou, abychom naříkali nad škodami, které byly způsobeny naším jménem a našima rukama….. Naléháme na příští generaci, aby nářek fungoval jako ventil uvolňující nahromaděný vztek a generační frustraci, aby nářek sloužil jako učební pomůcka pro děti a aby čas útěchy, který následuje po nářku, umožnil stmelit společenství navzdory jeho rozdílům….. Slibuji vám, že slzy mohou být revoluční…..  

King: Právě nářek komunity vede k uzdravení. Může se zdát, že je vás málo, že nemáte sílu ani prostředky k překonání systémů útlaku a smrti. Vše, co máte, jsou modlitby, víra a odvaha. Přesto jen s nimi a s Bohem, který nás nikdy nenechává samotné, musíte jednat. 

Společný nářek otevírá možnost vyprávět uzdravující příběhy. Prostřednictvím Bethuneho hlasu Holmes poukazuje na současné verze „griotů“, potulných orálních historiků a vypravěčů ze západní Afriky: 

Možná pomohou básníci

Bethune: Výzva k lamentování není výzvou k truchlení nebo smutku. Je to výzva k rituálnímu přeorientování. Se slzami nebo bez nich je nářek společným aktem kosmologické angažovanosti. Předkové na africkém kontinentu to věděli…. V této nové generaci jsou mezi vámi grioti. Jsou to básníci, bubeníci, kazatelé a zpěváci. Najdete je ve všech oblastech života a čekají, až budou moci psát a sdílet příběhy, které se vzpírají spiknutí mlčení, jež prostupuje současnou dobou. 

Přečtěte si tuto meditaci na stránkách cac.org.

Prameny:

Barbara A. Holmes, Liberation and the Cosmos: Conversations with the Elders, rev. ed. (Minneapolis, MN: Fortress Press, 2008, 2023), 155, 156, 157, 158, 159, 160. 

Image credit and inspiration: Siim Lukka, untitled (detail), 2017, photo, Estonia. UnsplashClick here to enlarge imageWe make room for our personal and collective grief by letting the sorrow burn through.