Pátý týden: Sedm příběhů: První část
V následujících dvou týdnech budou denní meditace inspirovány Sedmým příběhem, elektronickou knihou Briana McLarena a Garetha Higginse, která nabízí vizi lásky, smíření a naděje. Otec Richard popisuje, jak příběhy poskytují smysl:
Náš příběh by měl mít moc měnit naše srdce
Nezáleží na tom, kolik je nám let, všichni potřebujeme příběhy, kterým můžeme věřit. Pokud nemáme žádný příběh, žádné integrující obrazy, které by definovaly, kdo jsme, nebo dávaly našemu životu smysl či směr, nebudeme prostě šťastní. Nedokážu si představit, že jsem sám, kdo touží po tom, abychom společně přijali lepší příběh, který by měl moc měnit naše srdce a mysl a oživovat naši představivost. [1]
Změna paradigmatu bývá nutná – potřebujeme nový příběh
Thomas Kuhn ve své knize Struktura vědeckých revolucí zavedl termín „změna paradigmatu“. Paradigma je soubor přesvědčení, příběhů, představ, konceptů a struktur, které řídí způsob, jakým o něčem přemýšlíme. Kuhn (1922-1996) zastával názor, že změna paradigmatu se stává nutnou, když se předchozí paradigma stane natolik plné děr a záplatovaných „oprav“, že je nutná jeho celková změna. Změna myšlení, která se kdysi mohla jevit jako hrozivá, se nyní jeví jako jediná cesta vpřed a jako skutečné záchranné lano. Doufám, že se opět nacházíme v jednom z těchto kritických okamžiků. Mohli bychom být ochotni přijmout nový příběh, nový soubor přesvědčení, hodnot a systémů, které by mohly změnit (a možná i zachránit) lidstvo a náš svět? [3]
Brian McLaren používá výraz „rámcový příběh“, aby popsal podobnou změnu paradigmat.
Potřebujeme opravdový smysl života
[Soubor příběhu] dává lidem směr, hodnoty, vizi a inspiraci tím, že poskytuje rámec pro jejich život….. Pokud nám říká, že smyslem života je, aby jednotlivci nebo národy hromadili hojnost majetku a prožívali maximální množství potěšení během maximálního počtu minut našeho krátkého života, pak budeme mít jen málo důvodů řídit svou spotřebu. Pokud nám náš rámcový příběh říká, že mezi sebou soupeříme na život a na smrt … pak budeme mít jen málo důvodů hledat smíření a spolupráci a nenásilná řešení našich konfliktů…..
Život s Bohem má hluboký smysl
Pokud nám však náš rámcový příběh říká, že jsme svobodné a zodpovědné bytosti ve stvoření, které stvořil dobrý, moudrý a milující Bůh, a že náš Stvořitel chce, abychom usilovali o ctnost, spolupráci, mír a vzájemnou péči o sebe navzájem a o všechny živé tvory, a že náš život může mít hluboký smysl … pak se naše společnost bude ubírat radikálně jiným směrem a náš svět se stane zcela jiným místem. [4]
Richard to vysvětluje: „Všichni lidé, kteří se chtějí naučit žít v souladu se svým životním stylem, se musí naučit žít v souladu se svým životem:
Jsme součástí dobra
Když hluboce věříme, že život je dobrý, Bůh je dobrý a lidstvo je dobré, děláme vzrušující a nápadité věci, protože jsme si jisti, že jsme součástí děje, který směřuje k něčemu dobrému. [5] Jako křesťané máme příležitost žít příběh, který nám byl dán na samém počátku (Genesis 1), že stvoření je „dobré“, dokonce „velmi dobré“, a že je naším posláním toto dobro pěstovat a rozvíjet všude, kde můžeme. [6]
Tuto meditaci si můžete přečíst na stránkách cac.org.
Prameny:
[1] Adapted from Richard Rohr, “Stories Are Essential,” Daily Meditations, January 10, 2021.
[2] Adapted from Richard Rohr, “A New Framing Story,” Daily Meditations, January 11, 2021.
[3] Brian D. McLaren, Everything Must Change: Jesus, Global Crises, and a Revolution of Hope (New York: Thomas Nelson, 2007), 5, 67.
[4] Adapted from Richard Rohr, The Wisdom Pattern: Order, Disorder, Reorder (Cincinnati, OH: Franciscan Media, 2020), 119.
[5] Rohr, “A New Framing Story.”
Image credit: Kevin Erdvig, Untitled (detail), United States, 2018, photograph, public domain. Click here to enlarge image.
So much depends on the stories we tell. What stories will we choose to pass on?