Shrnutí třicátého prvního týdne – 30. července – 4. srpna 2023
Neděle
Mezi vnitřní cestou rozjímání a naší schopností pracovat proti násilí ve světě, v naší kultuře i v nás samých je vždy souvislost. -Richard Rohr
Pondělí
Každý z nás si od narození nese určitou dávku bolesti. Pokud tuto bolest neléčíme a netransformujeme, s přibývajícím věkem se vlastně zvětšuje a my ji přenášíme na lidi kolem sebe. Můžeme se stát násilnými ve svých postojích, gestech, slovech a činech. -Richard Rohr
Úterý
Taková radikální láska, jakou Ježíš zná u Boha, pomáhá vytvářet vědomí, že v lidském životě nejde o to, abychom uklidňovali pomstychtivého Boha, ale abychom odpovídali v lásce. Jedná se o spiritualitu očištěnou od násilí v samotných kořenech. -Nancy Schreck
Středa
Násilí sice může být účinné v tom, že nás dočasně ochrání před újmou, ale nikdy nemůže vytvořit vztah. Násilí nikdy nemůže uzdravit způsobenou škodu. Násilí nikdy nemůže přinést smíření. Násilí nikdy nemůže vytvořit milované společenství. To dokáže pouze láska. -Kazu Haga
Čtvrtek
Ježíš se stal ukřižovaným, abychom my přestali křižovat. Odmítl přenášet svou bolest na druhé. -Richard Rohr
Pátek
První ochutnávka toho, co bych nazval mystickým nenásilím, spočívá v tom, že nebudeme páchat násilí na nekonečnosti sebe sama, že nebudeme páchat násilí na Bohem dané, božské podstatě života jako takového. -James Finley
Čtyři body A
Třicátý první týden cvičení
Školitelky nenásilí Veronica Pelicaricová (1946-2022) a Nina Koevoetsová nabízejí takzvaná „čtyři A“ jako návod, jak si lépe uvědomit své pocity a emoce, abychom byli schopni reagovat soucitně a ne násilně:
Pojmenuj svůj pocit
Když si všimnete nějakého pocitu, přiznejte si jeho přítomnost. Nejprve ho jednoduše pojmenujte. Pokud nejste sami, může být také dobré verbalizovat, co cítíte, aby druhá osoba věděla, co se s vámi děje. „Právě teď se cítím podrážděný,“ je příkladem přiznání pocitu.
Nadechněte se a zeptejte se sami sebe, zda je chcete
Dovolte si vyjádřit jak svůj pocit (pocity), tak i myšlenky. Pokud vás napadají násilné obrazy nebo slova, můžete je pozorovat. Zhluboka se nadechněte a uvědomte si, že to není to, co opravdu chcete hrát. Vydechněte a uvolněte…. Pokud vás napadají děsivé obrazy nebo myšlenky, udělejte totéž. Zhluboka se nadechněte a zeptejte se sami sebe, zda jsou vaše myšlenky realistické…. Proveďte kontrolu reality. Vydechněte a uvolněte se. Řekněte si, že se s tím dokážete vypořádat.
…odkud pocit pochází? Ptejte se sami sebe co vám chybí?
Zeptejte se sami sebe, co je důvodem vašich pocitů. Odkud pochází? Jakou potřebu nebo hodnotu chováte, která nebyla naplněna? Potřebovali jste například péči, uznání nebo pochopení? Co byste v této situaci rádi slyšeli? Zkoumejte se zvědavostí a péčí. Pokuste se vést soucitný dialog sami se sebou.
Přijměte, že nejste dokonalí, a odpusťte si. Uvolněte se.
Přijměte, že nejste dokonalí, a odpusťte si. Nabídněte uklidnění větou typu „Jsem trpělivý“ nebo „Jsem schopen to zvládnout“. Pokud to pomůže, můžete si také vzpomenout na milující bytost, člena rodiny, přítele nebo domácího mazlíčka. Případně se soustřeďte na své tělo, abyste uvolnili případné napětí prostřednictvím dechu nebo uvolněním svalů a uvolněním myšlenek.
Prameny:
Veronica Pelicaric and Nina Koevoets, Engaging Nonviolence: Activating Nonviolent Change in Our Lives and Our World (Corvallis, OR: Pace e Bene Press, 2019), 93–94.
Image credit: A path from one week to the next—Izzy Spitz, Tuesday Chemistry (detail), digital oil pastel. Izzy Spitz, Field Study 1 (detail), oil pastel on canvas. Taylor Wilson, Field of the Saints, print. Used with permission. Click here to enlarge image.
How can we move outside our constricting and restricting patterns of violence? We need each other. We need all the colors.