inspirace

Láska nás táhne vpřed

Třetí týden: Léčitelé a tvůrci změn

Otec Richard poukazuje na proměňující sílu svatého Františka a dalších novějších mystiků a proroků. 

František z Assisi jde sám příkladem druhým

František z Assisi (1182-1226) byl živým příkladem toho, kam nás všechny přitahuje a vede. Stejně jako kosmický Kristus slouží jako bod Omega (termín Teilharda de Chardin) pro celé dějiny, je i František prvotním atraktorem, neboli tím, co středověcí teologové nazývali „poslední příčinou“. Kristus a František táhnou lidstvo kupředu právě tím, že sami procházejí celou cestu. Proměnění lidé jednoduše proměňují lidi a nastavují laťku dějin výš pro nás všechny. To je jeden ze způsobů, jak zásadně „pomáháme“ druhým lidem. 

Žil s Bohem

Pokud jsme sami zcela soustředěni na své osobní bezpečí nebo na potřebu odpovědí a vysvětlení, nemáme téměř žádnou schopnost ani minimálně pochopit, co, proč a kdo jsou lidé jako František, jiní mystici nebo dokonce někdo jako sám Ježíš, kteří působí na zcela jiné úrovni vědomí. Takoví lidé vědí, že „já a Otec jsme jedno“ (Jan 10,30). Takové hluboké humanizátory a divotvůrce máme tendenci stahovat na svou vlastní pohodlnou úroveň a ve skutečnosti máme jen malou zvědavost nebo schopnost zajímat se o jejich hlavní poselství. 

Jsme jím zváni k téže cestě

Vývojoví odborníci tvrdí, že to nejlepší, co my lidé dokážeme – ve velmi dobrý den -, je možná pochopit někoho, kdo nás trochu přesahuje. Být pozván dopředu proroky a mystiky – ačkoli se vždy setkávají s velkým odporem – je jasný vzor dějin.

Podařilo se mu, že jej milujeme

V posledních staletích to bohužel známe ze života Abrahama Lincolna, Mahátmy Gándhího, Nelsona Mandely, Wangari Maathaiové, Dorothy Dayové, mnoha generálních tajemníků OSN a Martina Luthera Kinga mladšího. Tragické je, že pokročilejší lidi obvykle nemilujeme a nepřijímáme, ale dost často je nenávidíme a bojíme se jich. František je opravdu úžasnou výjimkou. Nějak se mu daří, že ho dodnes milují, obdivují a napodobují i nekřesťanská náboženství a velmi sekulární lidé. 

A dává nám svobodu jej následovat

Bůh nám dává vysoce vyspělé lidi, aby nás všechny táhli kupředu. Křesťanské slovo pro ně bylo jednoduše „svatý“. Nemůžeme si něco představit, dokud to nevidíme prostřednictvím živého modelu nebo archetypální postavy. Pak se to v našem vědomí konstelace jako možná možné i pro nás. František svým příběhem stále promazává kola vědomí a svatosti. Ta se pak osmózou vtírá a šíří dál. 

Dnes máme další osobnosti, které nás mohou přitahovat svým příkladem

Silně jsem to pocítil, když jsem byl pozván, abych doprovázel dalajlamu. Řekl jen málo kromě toho, že „mým náboženstvím je laskavost“, ale stadion byl plný. Fronty na to, aby ho mohli vidět nebo se ho třeba dotknout, sahaly přes most přes řeku Ohio až do Louisville. Mnozí poukazovali na přímou spojitost mezi touto událostí a přítomností Thomase Mertona dole v Kentucky v opatství Gethsemani. Merton, Matka Tereza, papež František a dalajláma jsou dobrými příklady hlavních přitahovačů v naší době. 

Přečtěte si tuto meditaci na stránkách cac.org.

Translated with DeepL.com (free version)

Prameny:

Adapted from Richard Rohr, Eager to Love: The Alternative Way of Francis of Assisi (Franciscan Media, 2014, 2024), 202–203. 

Image Credit and inspiration: Gerson Pancorbo, Untitled (detail), 2021, photo, UnsplashClick here to enlarge image. Musicians can be inspired by what they witness and then compose music that heals and creates change. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *